To święto, które podkreśla znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego. Naturalne uprawy rodzą ekologiczne plony, pełne witamin i minerałów. Jednocześnie nie obciążają ekosystemu i pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rolnictwa i planety. Dlatego hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności jest: „Nasze działania to nasza przyszłość. Lepsza produkcja, lepsze odżywianie, lepsze środowisko i lepsze życie”.
Nadmierny konsumpcjonizm prowadzi do marnotrawstwa. W Polsce trwoni się prawie 5 mln ton żywności rocznie. Najprostszym sposobem na powstrzymanie wyrzucania jedzenia jest rozsądne planowanie posiłków. Robiąc zakupy warto kupować dokładnie to, czego potrzebujemy. Dobrym pomysłem jest też pieczołowite tworzenie list zakupowych. W ten sposób ograniczamy kupowanie zbędnych produktów. Duże znaczenie ma właściwe przechowywanie żywności. W lodówce produkty warto układać w taki sposób, żeby najbliżej drzwi znalazły się te, które mają najkrótszą datę ważności.
Własny warzywnik to najlepsza metoda na dostęp do świeżej i zdrowej żywności. Codziennie rano można zrywać soczyste warzywa. Nie potrzeba do tego dużo przestrzeni. Mini hodowlę można założy nawet w bloku. Wystarczy kilka doniczek, aby cieszyć się np. szczypiorkiem czy innymi roślinami. Własne plony sprawiają, że w diecie jest więcej wartościowych minerałów.
Ważne jest też szerzenie świadomości i rozpowszechnianie informacji na temat zdrowego stylu życia i poszanowania środowiska. Dlatego potrzebne są takie inicjatywy jak Światowy Dzień Żywności. Sprawy związane z marnotrawieniem żywności wysuwają się wtedy na pierwszy plan. Wykorzystajmy to święto, aby porozmawiać ze znajomymi albo dziećmi i wyjaśnić im, jak istotne są codzienne nawyki. Zgodnie z hasłem „nasze działania to nasza przyszłość” każdy może zostać bohaterem, który sprawi, że przyszłość będzie bezpieczna i pełna zdrowej żywności.