Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego obchodzony jest 17 maja. Według specjalistów w Polsce z nadciśnieniem zmaga się nawet 12 mln osób. Blisko połowa nie wie o swojej chorobie. Eksperci apelują o regularne mierzenie ciśnienia krwi przez osoby w każdym wieku, szczególnie przy objawach takich jak bóle głowy, które mogą być sygnałem choroby.
Nadciśnienie tętnicze nie dotyczy tylko osób starszych, ale coraz częściej dotyka także młodzieży i dzieci. Czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są predyspozycje genetyczne, nadwaga, nadużywanie soli czy alkoholu, palenie papierosów i siedzący tryb życia. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę wczesnej profilaktyki, obejmującej zdrowy styl życia, mniejszą konsumpcję soli i regularny ruch.
Nadciśnienie często niesłusznie jest bagatelizowana przez pacjentów. Tymczasem jest to jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Często przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Dlatego zdarza się, że bagatelizujemy je na co dzień. – Tymczasem choroba powoli uszkadza nasze naczynia i powoduje wiele powikłań, łącznie z udarami mózgu, zawałami serca czy innymi powikłaniami obwodowymi – alarmują specjaliści.
Coraz częściej nadciśnienie mają dzieci i młodzi. Otyłość jest czynnikiem napędzającym nadciśnienie, a wśród polskiej młodej populacji jest z tym problem. Dlatego warto co jakiś czas wykonywać pomiary, zwłaszcza przy niepokojących objawach, jakimi są bóle głowy.