Ograniczona aktywność fizyczna, wynikająca z postępu technicznego i łatwiejszy dostęp do wysokoprzetworzonej żywności. Te czynniki wpływają na wzrost tkanki tłuszczowej w organizmie. Przekłada się to na wzrost ryzyka nadwagi czy otyłości. W zastraszającym tempie rośnie liczba młodych ludzi, którzy mają podobny problem. Wakacje to świetny czas na to, aby zastanowić się, jak zaradzić temu problemowi. Najmłodszym mogą w tym pomóc rodzice.
Około 10% polskich dzieci w wieku od 1 do 3 lat ma nadwagę lub otyłość, a dodatkowe blisko 20 % jest zagrożonych nadmierną masą ciała. Z tym problemem zmaga się co trzeci 8-latek. Prócz wyzwań natury estetycznej nadmierna masa ciała w młodym wieku może skutkować także poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w dorosłym życiu.
– Otyłość, która kwalifikowana jest jako jednostka chorobowa sprzyja rozwojowi wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2, chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych czy metabolicznych – wylicza Aleksandra Padło, dietetyczka Mościckiego Centrum Medycznego. Dlatego niezwykle istotne jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u ludzi młodych. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że pozostaną one z nimi na stałe.
Jakie czynniki wpływają na zaburzenie masy ciała?
nieregularne posiłki – to zwiększa ryzyko podjadania
siedzący tryb życia, niska aktywność fizyczna lub jej brak
wysokie spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje)
jedzenie wysokoprzetworzonej żywności (fast food, gotowe dania)