Powracamy do naszego wakacyjnego cyklu, w którym radzimy jak zapobiegać otyłości i nadwadze młodych ludzi. Sama otyłość nie powstaje z dnia na dzień. Wzrost masy ciała pojawia się stopniowo, dlatego istotne jest kontrolowanie zmian.
Początkowo nadwaga zazwyczaj jest lekka. I to właśnie powinien być moment, w którym zachęcamy dzieci do zwiększonej aktywności fizycznej. I zarazem skupiamy się na tym, jak nasze dziecko się odżywia. O czym powinniśmy pamiętać?
– Warto jeść regularnie 4-5 posiłków mniejszych objętościowo, jednak świadomie, a nie przed telewizorem – tłumaczy dietetyczka MCM Aleksandra Padło.
Istotne, by w każdym posiłku połowę talerza stanowiły warzywa lub owoce.
Produkty pszenne można proponować w wersji pełnoziarnistej – np. graham.
Warto pytać, na jakie produkty czy posiłki dziecko ma ochotę. Rozmawiać o tym, co danego dnia zjadło i kontrolować liczbę posiłków w ciągu dnia.
Ważna jest także odpowiednia jakość i długość snu.
Aktywność co najmniej 60 minut dziennie – tu warto postawić na ulubione sporty.
Unikajmy nagradzania dzieci słodyczami lub słonymi przekąskami.
Przed wyjazdem na kolonię czy obóz a później także w szkole warto poinformować nauczycieli czy opiekunów, że dziecko ma zalecone odpowiednie zasady żywienia. Ważne jest by – o ile to możliwe – były one przestrzegane w dłuższym okresie. Tylko wtedy możemy się spodziewać pełnej skuteczności.
Jak dodaje Aleksandra Padło Mościckie Centrum Medyczne przyczynia się do prewencji nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, poprzez zaplanowane i konsekwentnie realizowane działania. Należą do nich: nauka prawidłowych zasad żywienia oraz zachęcanie do zmian stylu życia podczas zajęć w szkołach i w czasie imprez, promujących zdrowie. Ponadto dietetyczki spółki współpracują także z pediatrami, udzielającymi młodym ludziom porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.