Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Karmienie piersią to jedyny sposób żywienia noworodków i niemowląt, który zapewnia im właściwy rozwój i optymalny stan zdrowia. Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przypomina o tym Ministerstwo Zdrowia. Powinny o tym pamiętać, nie tylko młode mamy, ale także wszystkie panie planujące macierzyństwo.  Edukację w tym zakresie prowadzi położna środowiskowa Mościckiego Centrum Medycznego.  

Pokarm kobiecy zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy, a w kolejnych miesiącach wprowadzanie posiłków uzupełniających w osłonie mleka kobiecego. – Karmienie piersią pozwala wykorzystać naturalne zasoby żywieniowe oraz redukuje zanieczyszczenie środowiska – tłumaczy położna środowiskowa MCM Grażyna Jakubowska. Wykonuje ona m. in. wizyty patronażowe u noworodków. Aby skorzystać ze świadczeń Położnej POZ trzeba złożyć deklarację jej wyboru. Więcej informacji można uzyskać telefonując pod numery 538-352-983 oraz stacjonarny 14 688 05 10. Bezpłatne wizyty położnej raz w tygodniu przysługują pacjentkom po 21. tygodniu ciąży. Od 31. tygodnia do porodu liczba wizyt może się zwiększyć do dwóch tygodniowo. Do zakresu obowiązków położnej środowiskowej w czasie ciąży należy edukacja, która ma kobietę ciężarną przygotować ją do porodu i rodzicielstwa, a także właśnie do karmienia piersią. Ponadto położna pomaga w rozpoznaniu problemów zdrowotnych a także planuje i realizuje świadczenia profilaktyczne. Taka opieka nad kobietą w połogu trwa do 42. dnia po porodzie.

Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, celem do którego należy dążyć jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jednak nawet krótsze lub częściowe karmienie tego rodzaju przynosi wiele korzyści. Dlatego powinno być ono kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko. Wśród korzyści z karmienia piersią dla matek wymieniane są: zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego, szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą, zwiększenie reminalizacji kości i mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym. Dzieci żywione w ten sposób mają mniejsze ryzyko zakażeń przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i układu moczowego. Rzadziej cierpią też na otyłości czy cukrzycę typu 2, choroby alergiczne oraz wady zgryzu.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content