Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Kleszcze afrykańskie, które wywołują groźną gorączkę krwotoczną są już w Polsce. Jest ich jednak niewiele. Za to kleszczy pospolitych najwięcej jest w naszym regionie, na południu kraju. Ostatnio nasiliły swoją aktywność. Zdarza się, że pacjenci proszący o usunięcie kleszcza trafiają do Gabinetu Zabiegowego Mościckiego Centrum Medycznego.  Przypominamy o tym, jak się chronić przed kleszczami i jakie choroby przenoszą.

Jak donosi Rynek Zdrowia naukowcy – organizatorzy akcji „narodowe kleszczobranie”, angażującej Polaków do poszukiwań  kleszczy afrykańskich dostali dotychczas tylko trzy zgłoszenia, które okazały się potwierdzeniem obecności tego gatunku. Pochodziły one z okolic Poznania, Częstochowy oraz Barankowa. Kleszcze Hyalomma są znane jako wektory wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej. To duże pajęczaki z długimi, prążkowanymi odnóżami. Szybko się poruszają i aktywnie tropią potencjalnych żywicieli.

Tymczasem województwo małopolskie należy do tych, w których odnotowano jedną z największych w tym roku liczbę ukąszeń kleszy pospolitych. Pajęczaki występują najczęściej w otoczeniu drzew liściastych, tam, gdzie panuje wilgoć. Można spotkać także podczas odpoczynku na zacienionych parkingach leśnych, na śródleśnych polanach. W mieście czyhają na żywicieli na trawach w parkach czy wokół ogródków działkowych. Kleszcze dostają się na ciało człowieka z niższych zarośli i traw. Chcąc uchronić się przed niebezpiecznymi ugryzieniami, powinniśmy zadbać przede wszystkim o zakryte buty i długie skarpety, a także długie spodnie. Do Gabinetu Zabiegowego MCM zgłaszają się pacjenci, którzy proszą o usunięcie kleszczy. Zdarza się, że wcześniej na własną rękę podejmowali próby pozbycia się pajęczaka, ale część pasożyta pozostała w ciele.    

Niestety w kraju rośnie liczba chorych na boreliozę, przenoszoną przez kleszcze. W pierwszej połowie roku było ich prawie o 20 proc. więcej niż rok wcześniej – ponad 9100.  Borelioza objawia się charakterystycznym rumieniem wokół miejsca ukąszenia, z przejaśnieniem w środku. Bezbolesnym zazwyczaj zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne.  Rumień wędrujący, który przemieszcza się po skórze, powinien nas zaniepokoić po ugryzieniu przez kleszcza. Zakażenie bakteriami Borrelia burgdorferi może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym do zaburzeń pracy serca, chorób stawów czy zmian neurologicznych, które mogą manifestować się nawet po 15 latach. Kleszcze przenoszą też kleszczowe zapalenie mózgu. To choroba może się rozwijać bezobjawowo nawet przez miesiąc. Z początku może objawiać się zaburzeniami snu, nastroju i pamięci, ciągłym zmęczeniem, bólami głowy, mięśni i stawów. Po czasie może prowadzić do powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie rdzenia kręgowego, opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu. Przed zakażeniem kleszczowym zapaleniem mózgu chroni szczepionka.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content