Trwa październik Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Terapia tego najpopularniejszego nowotworu jest coraz skuteczniejsza. Dzieje się tak dlatego, że wiemy na jego temat znacznie więcej. Pacjentki przestały być anonimowe, dzielą się swoimi historiami i dodają kolejnym nadziei, dzięki grupom wsparcia – pisze Rynek Zdrowia. A my przypominamy o bezpłatnych badaniach mammograficznych dla pań w wieku od 45 do 74 lat.
Statystyki mówią, że przynajmniej 1 na 8 kobiet kiedyś zachoruje na raka piersi. Kilkadziesiąt lat temu choroba uważana była za jednorodną i leczono ją na ogół chemioterapią. Z biegiem lat okazało się jednak, że jest wiele różnych typów raka piersi. Pojawiły się terapię celowane i hormonoterapia. Dużym osiągnięciem było określenie receptora HER2 – „wskaźnika” znajdującego się na komórkach, który podpowiada, jak leczyć dane pacjentki. Wynaleziono też koniugaty, które zwiększa szansę terapii pacjentek z zaawansowanym rakiem.
– Dużo więcej wiemy o raku piersi niż jeszcze 30 lat temu, gdy u mnie wykryto nowotwór. Wtedy informacji trzeba było szukać w poradniach, często w zagranicznych gazetach czy książkach. Dziś więcej wiemy i mamy wiele skutecznych narzędzi, by z chorobą walczyć – mówi Elżbieta Kozik, prezeska stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Obecnie Amazonki to najprężniej działająca grupa chorych onkologicznie. Są dla siebie wsparciem, budują miejsca wymiany informacji i tworzą rzetelne materiały. – Gdy ogłosiłam, że mam raka piersi, a następnie pokazałam się z łysą głową, wywołam szok. Pamiętam nagłówki z portali, że się „ujawniłam”, jakby choroba była czymś wstydliwym. A przecież rak to schorzenie jak wiele innych, które się leczy i z którym się żyje. Fakt leczenia nie powinien stygmatyzować – podkreśla dziennikarka Joanna Górska, prezeska Fundacji „Silni Sobą”.
Warto dodać, że wzrost świadomości powoduję, iż coraz częściej mówi się też raku piersi u mężczyzn stanowiącym około 1% wszystkich nowotworów złośliwych piersi. Pierwszym objawem jest niebolesny guz zlokalizowany zazwyczaj za brodawką sutka lub w górnobocznej część piersi.