Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Szybko rośnie liczba wezwań zespołów ratownictwa medycznego w Małopolsce. Tylko w ubiegłym miesiącu dyspozytornie odebrały prawie 35 tys. połączeń na numery alarmowe 112 i 999. Dlatego w listopadzie w życie wejdzie zaproponowana przez wojewodą aktualizacja systemu, polegająca na przekwalifikowaniu kilku zespołów oraz utworzenia nowych.

Aktualizacja zwiększy liczbę zespołów ratownictwa medycznego w Małopolsce do 144. Sześć zespołów specjalistycznych, w tym między innymi jeden stacjonujący w Tarnowie, zostanie przekwalifikowanych ze specjalistycznych na podstawowe. W skład zespołów specjalistycznych liczących trzy osoby uprawnione do wykonywania czynności medycznych wchodzi lekarz. Natomiast zespoły podstawowe składają się co najmniej z dwóch osób, zazwyczaj są to ratownicy medyczni.
Ponadto w województwie ma zostać uruchomionych pięć nowych zespołów podstawowych, działających w ciągu dnia przez cały rok. Jeden z nich ma stacjonować w Tarnowie, a kolejny w powiecie tarnowskim – w Jadownikach Mokrych. Zmiany mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie systemu.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar poinformował, że tylko we wrześniu bieżącego roku zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 23 tys. razy. W cały zeszłym roku do dyspozytorni medycznych w Krakowie i Tarnowie wpłynęło blisko 444 tys. zgłoszeń z numerów alarmowych. Statystycznie 61 % wyjazdów zakończyło się przewiezieniem poszkodowanego do szpitala. Średni czas interwencji od przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu do powrotu do tzw. gotowości operacyjnej – to 1 godzina 5 minut w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 1 godzina 10 minut poza miastami powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content