Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Ponad milion Polaków dotkniętych cukrzycą nie wie, że choruje, ponieważ na początku choroba  nie daje wyraźnych objawów. Dlatego cukier we krwi warto regularnie sprawdzać. Okazją do tego może być Światowy Dzień Cukrzycy, który obchodzić będziemy w przyszłym tygodniu. Święto ma zachęcać do wczesnego wykrywania choroby i promować zdrowe nawyki.

Objawy cukrzycy to m.in. kwaśny oddech, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, sucha skóra. W przypadku cukrzycy typu 2 nie są one początkowo silne, stąd chory może ich nie odczuwać lub odczuwać słabo. Cukrzyca to jednak nie tylko trwale podwyższony poziom glukozy we krwi, ale cały zespół chorób. Gdy poziom cukru jest przez dłuższy czas za wysoki, może powodować: niewydolność nerek, utratę wzroku, pogorszenie krążenia mózgowego, wieńcowego, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, a także neuropatię cukrzycową, prowadzącą do zespołu stopy cukrzycowej i amputacji kończyny.

Czynniki zależne od nas – tryb życia – mają w tej chorobie zasadnicze znaczenie. Jak wykazują badania, średnia długość życia pacjentów z cukrzycą jest średnio o 6 lat krótsza od ludzi zdrowych, a jeśli chory miał jakieś powikłania sercowo-naczyniowe, może żyć nawet 12 lat krócej. Dlatego – zdaniem ekspertów – każda osoba dorosła powinna raz w roku oznaczyć sobie poziom glukozy, bez względu na to czy ma niepokojące objawy czy nie. Zalecanym powstępowaniem w profilaktyce cukrzycy jest aktywność fizyczna. Istotny jest każdy jej element. Dlatego jeżeli to możliwe warto rezygnować z windy i wchodzić na piętro po schodach. Zalecanych jest też jak najwięcej spacerów. Jeśli jeździsz samochodem – zaparkuj dalej, jeżeli jeździsz autobusem – wysiadaj przystanek wcześniej. Wyrób nawyk regularnych ćwiczeń np. porannych.

Wśród zaleceń żywieniowych są te dotyczące dbałości o regularność posiłków, których powinniśmy spożywać 4 do 5 dziennie, przygotowanych na bazie żywności o niskim indeksie glikemicznym. Zalecana jest kolorowa dieta obfita w warzywa i owoce. Produkty te warto spożywać surowe i rzadziej poddawać obróbce kulinarnej. Głównym źródłem węglowodanów powinny być produkty zbożowe: pieczywo pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty czy ryż brązowy. Ważnym źródłem białka powinny być naturalne produkty mleczne. Należy też pić dziennie ok. 2 litrów płynów, najkorzystniej wody.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content