Trzech na pięciu dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty choruje na otyłość, która jest przyczyną wielu chorób. Według przewidywań ekspertów do 2050 r. otyłość skróci przewidywany czas życia Polaków o 4 lata. By zmienić te czarne perspektywy powstały założenia do Krajowej Strategii Redukcji Otyłości. Z darmowych porad, dotyczących dietetyki, kluczowych dla utrzymania właściwej masy ciała, można korzystać w Mościckim Centrum Medycznym w ramach opieki koordynowanej POZ.
O tym, w jakim kierunku powinny iść działania zmierzające do rozwiązania problemu otyłości w Polsce rozmawiano na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. profilaktyki nowotworowej RAK STOP. Podkreślono, że otyłość ma ponad 200 powikłań, jest zatem chorobą-matką bardzo wielu schorzeń. Dodatkowo przybywa dowodów na to, że wysokie BMI może zwiększać prawdopodobieństwo nawrotów choroby nowotworowej i osłabiać skuteczność chemioterapii.
W Polsce powstały właśnie założenia do Krajowej Strategii Redukcji Otyłości, oparte na doświadczeniach innych krajów. Łączą profilaktykę, diagnostykę i leczenie, a ich celem jest wytyczenie mapy drogowej walki z otyłością. Kluczowym zadaniem na najbliższą dekadę ma być koncentracja na diagnostyce pierwotnej dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Ważne, by na temat otyłości edukować społeczeństwo.
Właśnie edukacyjny charakter mają porady z zakresu dietetyki udzielane przez specjalistów spółki w ramach opieki koordynowanej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w Mościckim Centrum Medycznym. Porady dietetyczne obejmują tutaj szeroką gamę działań, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta. Dietetyczki spółki szczegółowo analizują programy żywieniowe pod kątem zawartości niezbędnych składników, ale też ograniczeń wynikających z uwarunkowań chorobowych poszczególnych osób. Na tej podstawie rekomendują każdemu indywidualny plan żywieniowy, biorąc pod uwagę także dostępność produktów czy ograniczenia finansowe, a także preferencje żywieniowe.