Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Na cukrzycę choruje około 3 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy – wynika z najnowszych badań, opublikowanych w Światowy Dzień Cukrzycy – 14 listopada. Większość przypadków cukrzycy typu 2 ma powolny przebieg. Niekiedy klasyczne znamiona pojawiają się dopiero po kilkunastu latach trwania choroby, gdy dojdzie już do uszkodzenia narządów i układów naszego ciała.

Stan przedcukrzycowy to nieprawidłowy poziom glikemii na czczo we krwi wynoszący 100-125 mg/dl. Może to być etap prowadzący do rozwoju choroby. Niemal co druga osoba cierpiąca na cukrzyce nie wie o chorobie. – Dlatego tak ważna jest poprawa wykrywalności cukrzycy, w tym szczególnie wczesne jej rozpoznanie, jeszcze na etapie stanu przedcukrzycowego – mówi Joanna Partyka pielęgniarka diabetologiczna i edukatorka Mościckiego Centrum Medycznego oraz prezeska Fundacji Edukacji Diabetologicznej. Dodaje ona, że tylko w ten sposób można uchronić wiele osób przed rozwojem tej groźnej choroby oraz jej licznych powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, w tym zawały serca i udary mózgu, niewydolność nerek, miażdżyca kończyn dolnych oraz pogorszenie lub utrata wzroku.

Stan przedcukrzycowy oznacza, że organizm zaczyna coraz słabiej radzić sobie z przemianą węglowodanów – to wyraźny sygnał, że choroba stoi za progiem. Zazwyczaj nic jej nie zapowiada, chociaż czasem pojawiają się takie symptomy jak: brak energii, senność w ciągu dnia, pogorszenie samopoczucia. Pierwsze informacje czy jesteśmy w grupie ryzyka może dać już wypełnienie testu, który publikujemy na naszej stronie www i na profilu facebookowym MCM – radzi Joanna Partyka.

Specjalistka zwraca uwagę na fakt, że wysokiego poziomu glukozy we krwi nie zobaczymy gołym okiem i nie poczujemy, bo nie boli przez długi czas, a nawet nie pogarsza samopoczucia. Dlatego warto wykonywać oznaczenie poziomu cukru we krwi pobranej z palca. Takie badanie można zrobić w przychodni MCM, zajmuje minutę, a wynik uzyskujemy szybko. Pamiętajmy, że szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednio dobrane leczenie daje szanse na normalne funkcjonowanie. Cukrzycę na początkowym etapie rozwoju można wyleczyć nawet wprowadzając kilka zmian w sposobie odżywiania i dodając większą dawkę aktywności fizycznej.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content