Kryje bogactwo właściwości zdrowotnych, zawiera szereg witamin: A, C, i z grupy B (B1, B 2, B6). świetnie sprawdza się przy infekcjach i przeziębieniach. Jeden z najzdrowszych owoców uprawia się w Polsce. Jak donosi Rynek zdrowia żurawina obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału serca.
Czerwone owoce kryją bogactwo antocyjanów, karotenoidów, polifenoli, pektyn. W niewielkich owocach żurawiny można znaleźć także garbniki oraz sole mineralne, głównie: potasu, wapnia, fosforu, magnezu, jodu. Wykazują one silne działanie antybakteryjne i przeciwutleniające. Żurawina dobrze sprawdza się w leczeniu i zapobieganiu kamicy nerkowej oraz zapaleniu pęcherza i nerek. Obniża także poziom cholesterolu we krwi, zapobiega miażdżycy i zmniejsza ryzyko zawału serca. Warto ją jeść także w celu zapobiegania chorobom nowotworowym.
Witaminy zawarte w owocach dobrze wpływają na odporność i kondycję skóry. Żurawina sprawdza się w zwalczaniu infekcji, dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jest owocem niskokalroycznym, dlatego może być wykorzystywana jako świetna przekąska między posiłkami. Owoce świetnie nadają się do galaretek, dżemów i konfitur. Konfitura to znakomity dodatek do dań mięsnych, serów oraz słodkich deserów. Owoce żurawiny można również suszyć i dodawać do owsianek. Największa i najnowocześniejsza plantacja żurawiny w Europie znajduje się w Polsce w Nowinach na Podkarpaciu i zajmuje 42 ha. Co ciekawe jej cierpki smak nieco złagodnieje jeśli przed zrobieniem przetworów żurawina zostanie przemrożona. Umyte owoce w woreczku trzeba umieścić w zamrażalniku przynajmniej na 6 godzin.