Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Coraz częściej – szczególnie w dojrzałym wieku – mamy świadomość związaną z zagrożeniem cukrzycą i chorobami jej towarzyszącymi. Świadczy o tym duże zainteresowanie akcją profilaktyczno-edukacyjną, poświęconą diagnozie ryzyka choroby. Niepokoi natomiast fakt, że – pomimo, iż wśród osób cierpiących na cukrzycę jest także sporo ludzi młodych – osoby te nie są na ogół zainteresowane ani badaniami, ani informacjami dotyczącymi zagrożenia.

Cukrzyca nazywana cichą epidemią w początkowej fazie często nie daje objawów, jednak nieleczona powoduje wystąpienie powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego Mościckie Centrum Medyczne zorganizowało akcję bezpłatnych badań, które miały na celu diagnozę ryzyka rozwoju cukrzycy u zainteresowanych pacjentów. – W sumie skorzystało z nich ponad 100 osób. Jak pokazały wyniki zdecydowana większość znajdowała się w grupie ryzyka stanu przedcukrzycowego  – relacjonuje Joanna Partyka, pielęgniarka diabetologiczna i edukatorka Mościckiego Centrum Medycznego, które przeprowadzała badania. Spora część osób z podwyższonym poziomem cukru we krwi otrzymała rekomendację do poszerzenia diagnostyki w ramach Programu Profilaktycznego 40 plus, a blisko 30 osób zdecydowało się na ten krok. Zaskakujące było, że niektóre osoby, mimo już zdiagnozowanej cukrzycy, zgłosiły się na badania, co pokazuje, jak ważna jest kontynuacja edukacji i monitorowania poziomu glukozy. U jednej z takich osób potwierdzono niepokojąco wysoki wynik badania. – Dlatego została ona jeszcze w tym samym dniu skierowana do Poradni Diabetologicznej – tłumaczy edukatorka MCM.  Dodaje, że uczestnicy akcji zadawali wiele pytań i wykazywali duże zainteresowanie tematyką, co daje nadzieję na poprawę świadomości zdrowotnej pacjentów.

Warto zaznaczyć, że niektóre, szczególnie młodsze osoby, wyraziły obawy przed wykonaniem badań, przekonując, że wolą nie wiedzieć zbyt dużo o swoim stanie zdrowia. Duża część pacjentów była też zdziwiona faktem, że badania poziomu glukozy można przeprowadzać o dowolnej porze dnia. Szczególnie osoby dojrzałe wykazały jednak sporą determinację w chęci kontrolowania poziomu glukozy, co wskazuje na potrzebę prowadzenia podobnych działań w przyszłości. Dlatego kolejna akcja diagnostyczno-edukacyjna planowana na początku przyszłego roku. Ma ona polegać na  pomiarze hemoglobiny glikowanej.  To wskaźnik określający zmianę parametrów krwi w ciągu ostatnich tygodni . Prócz określenia ryzyka choroby pomaga on także potwierdzić skuteczność leczenia czy prawdopodobieństwo rozwinięcia powikłań. – Szczegóły już wkrótce, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i mediów społecznościowych – zachęca Joanna Partyka.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content