Open/Close Menu Zdrowie to podstawa !

Dietę w chorobach zapalanych jelit należy dostosować do schorzenia, które spowodowało problemy i ogólnego stanu zdrowia chorego. Jak w takich sytuacjach komponować dietę? O tym opowie dietetyczka spółki Aleksandra Padło podczas najbliższego spotkania w cyklu „Z dziennika profilaktyka” w czwartek 19 grudnia. Otwarte spotkanie edukacyjnego odbędzie się w Mościckim Centrum Medycznym przy ul. Kwiatkowskiego 15.  

W chorobach jelit żywienie odgrywa rolę niemal równie istotną, jak leczenie farmakologiczne. Ogólne zalecenia zakładają stosowanie diety łatwostrawnej i ubogoresztkowej. Zazwyczaj należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w błonnik, takich jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, grube kasze i płatki, razowe makarony, brązowy ryż, otręby, surowe warzywa i owoce. Nie są polecane także tłuste sery, mięso i wędliny, słodycze oraz wyroby piekarnicze, a także produkty wędzone, konserwowane i zawierające słodziki. Podczas przygotowywania potraw należy zrezygnować ze smażenia i pieczenia z dodatkiem tłuszczu, a zamiast tego stosować gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie w folii i duszenie. Białko najlepiej czerpać z chudych mięs jajek, twarożku i kefiru, a węglowodany z drobnych kasz, pieczywa pszennego, sucharków i dobrze ugotowanych ziemniaków. Spożywane młode warzywa ubogoresztkowe powinny być ugotowane i rozdrobnione.

Jak zaznacza Aleksandra Padło choroby jelit, podobnie jak pozostałe dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, są problemami wymagającymi indywidualnego podejścia. Często ogólne zalecenia zupełnie się nie sprawdzają, dlatego tak ważne jest obserwowanie reakcji żołądkowo – jelitowych po podaniu konkretnych składników. Partnerem Spotkania jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej szczegółów podczas spotkania, które rozpocznie się w Sali Konferencyjnej na pierwszym piętrze o godzinie 16:00.

CategoryAktualności

2016 © Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o.
Realizacja: Daniel Kania
Polityka Prywatności

Skip to content