Pacjenci często sami zmagają się z uciążliwym bólem, obniżającym komfort życia, zamiast pozwolić sobie pomóc. Tak mówi Wojciech Suseł, lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii z Poradni leczenia bólu Mościckiego Centrum Medycznego, który uzyskał właśnie tytuł doktora nauk medycznych. Skierowanie do Poradni może wydać każdy lekarz, kiedy występują trudności w leczeniu bólu. Aby się zarejestrować na wizytę refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia należy zatelefonować pod numer 14 688 05 50.
Uznany specjalista o bogatym doświadczeniu przypomina, że Poradnia zajmuje się kompleksowym leczeniem przewlekłych zespołów bólowych, które prowadzą do zmniejszenia aktywności pacjentów i obniżenia jakości ich życia. Zazwyczaj trafiają tu chorzy w trakcie leczenia choroby, będącej źródłem bólu, która nie ustępuje mimo terapii. – To na ogół przewlekłe bóle kostne, stawowe, mięśniowe, kręgosłupa, nerwobóle, bóle neuropatyczne, pourazowe, pooperacyjne, czy zespół rwy kulszowej – wylicza doktor Suseł.
W komunikacji z terapeutami do opisu dolegliwości służy dziesięciostopniowa skala, pozwalająca opisać ich nasilenie. Wskazaniem do podjęcia leczenia bólu jest już odczucie powyżej czterech. Wtedy choremu wystarczają zwykle odpowiednio dobrane farmaceutyki. Jeśli ból w tej skali przekracza siedem i utrudnia nocny sen specjalista często sięga po blokady nerwów, a nawet proponuje hospitalizację. Zdarza się, że pomimo podawania leków przeciwbólowych czy stosowania blokad dolegliwości nie ustępują. Wtedy ulgę mogą przynieść zabiegi rehabilitacyjne czy termolezję, polegające na przypalaniu zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za ból w danym miejscu..
Doktor Suseł przypomina, że prawidłowo leczony ból pozwala na wcześniejsze uruchomienie pacjenta po operacji i zmniejsza liczbę powikłań. Zmniejsza też ryzyko transformacji ostrego bólu pooperacyjnego w ból przewlekły, który nierzadko staje się koszmarem. – Warto pamiętać, że ból może być naszym sprzymierzeńcem, ponieważ stanowi mechanizm obronny i pomaga unikać sytuacji, szkodzących naszemu organizmowi. Często kiedy staramy się wyeliminować źródło dolegliwości na wczesnym etapie zostaje wykrytych wiele chorób – podsumowuje specjalista Mościckiego Centrum Medycznego.