Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie zaprasza na bezpłatną akcję profilaktyczną, która odbędzie się 28 kwietnia w godzinach 8:00–12:00 przy ul. Kwiatkowskiego 15 na parterze obok Rejestracji. Badanie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c) to jedno z kluczowych narzędzi w diagnozowaniu cukrzycy typu 2 oraz ocenie skuteczności leczenia u osób już chorujących. Udział w badaniu jest bez rejestracji i bez skierowania.
🔍 Dlaczego warto zbadać hemoglobinę glikowaną?
Cukrzyca to choroba przewlekła, która przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. W Polsce choruje na nią nawet co piąta osoba, a wiele z nich nie ma świadomości swojego stanu zdrowia.
Badana hemoglobina to związek występujący we krwi, który uległa procesowi tzw. glikacji, czyli przyłączenia glukozy do białka. Oznaczana wartość odzwierciedla stężenie glukozy w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy, co wynika ze czasu przeżycia krwinki czerwonej (erytrocytu), zawierającego hemoglobinę. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości i skierowanie pacjenta na dalszą diagnostykę.
– Wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest kluczowe – podkreśla Joanna Partyka, edukatorka i pielęgniarka diabetologiczna w Mościckim Centrum Medycznym. – Szczególnie powinny się badać osoby po 45. roku życia, z nadwagą, otyłością, nadciśnieniem oraz mało aktywne fizycznie.
✅ Badanie HbA1c – bez specjalnych przygotowań:
- nie trzeba być na czczo,
- nie trzeba odstawiać leków,
- można przyjść o dowolnej porze w godzinach akcji.
🎯 Kto powinien zbadać poziom cukru we krwi?
Do grupy ryzyka rozwoju cukrzycy należą:
- osoby z nadwagą lub otyłością,
- osoby z nadciśnieniem tętniczym,
- osoby po 45. roku życia,
- osoby z siedzącym trybem życia,
- osoby z historią cukrzycy w rodzinie.
Jeśli należysz do którejkolwiek z tych grup, nie czekaj – przyjdź i zbadaj się bezpłatnie.
📢 Edukacja i profilaktyka zdrowotna w MCM
Mościckie Centrum Medyczne od lat prowadzi działania mające na celu edukację zdrowotną oraz wczesne wykrywanie chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca. W ramach poprzedniej akcji profilaktycznej wielu pacjentów zdiagnozowanych wcześniej postanowiło ponownie skontrolować poziom glukozy, co pokazuje wagę stałego monitorowania stanu zdrowia. – Cieszy nas rosnąca świadomość zdrowotna mieszkańców – dodaje Joanna Partyka. – Pokazuje to, że działania edukacyjne i diagnostyczne mają sens i są potrzebne.